5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Şu an Ağız - Diş Sağlığı & Bakımı kategorisindeki Dişleriniz Sağlıksız mı? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Mesajlar
  1.736
  Konular
  484
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Post Dişleriniz Sağlıksız mı?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dişleriniz Sağlıksız mı?
  Ağız ve diş sağlığı konusunda bilinmesi gereken 20 püf noktası..


  1- Önce diş fırçası alın:
  Diş estetiği, diş fırçalamayla başlar. Bunun için de öncelikle uygun bir diş fırçası ve diş macunu almak gerekiyor. Çok sert fırçalar dişleri aşındırabilir, çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir. Dişler, orta sertlikte diş fırçasıyla fırçalanmalı. Ancak dişlerde hassasiyet varsa yumuşak diş fırçaları kullanabilir. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı, ‘mercimek tanesi’ büyüklüğünde olmalı. Dişlerin mine tabakasını çizebileceğinden, granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı.

  2- Fırçalamadan yatmayın:
  Diş fırçalamak diş estetiğini sağlamak için en kolay ve en ucuz yöntemdir. Dişlerinin üzeri bakteri plağıyla (mikrop tabakası) kaplı olan, dişeti kenarlarında tartar dediğimiz diş taşları bulunan ve ağız kokusu olan bir kişinin diş şekli ne kadar güzel olursa olsun, yine de kimseye estetik görünmez. Bu nedenle dişler mutlaka günde en az iki kez; kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalanmalı. Diş fırçalama işlemi bitince, dilin üst kısmı da yumuşakça fırçalanmalı.

  3- Doğru fırçalayın:
  Dişleri nasıl fırçaladığınız da diş sağlığı ve estetiği açısından önemlidir. Dişleri fırçalarken şu yöntem izlenmeli: Fırçayı diş-dişetinin birleştiği kısma yerleştirip, dairesel olarak masaj yapar gibi ovalayıp, sonra üst çeneyi aşağı doğru, alt çeneyi de yukarı doğru fırçalamalıyız. Dişler sert fırçalarla ve sertçe fırçalanırsa, dişlerde aşınmalar oluşabilir. Bu da estetik açıdan kötü görünmeye neden olur. Ayrıca diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Macunun köpürmesi
  için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

  4- Diş hekiminizi ihmal etmeyin:
  Ağız sağlığı için 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmeli. Yılda bir kez dişlerdeki taşlar, nikotin lekeleri ve çay-kahve lekeleri temizletilmeli.

  5- Diş Sağlığı bebeklikten başlar:
  Ağız ve diş yapısında estetik olmayan görüntü, genellikle çocukken ya da yetişkinlik döneminde edinilen kötü alışkanlıklardan kaynaklanır. Çocukken parmak emme ve tırnak yeme alışkanlığı, ağız açık olarak uyuma ve emziğin uzun süre kullanılması diş estetiğini bozar.


  6- Ballı süt dişi çürütür: Bebekken biberonun içindeki süte bal-pekmez gibi şekerli yiyeceklerin katılarak çocuğun uyutulması ve biberon alışkanlığının uzun süre devam etmesi; süt dişlerinin yapısını bozar ve dolayısıyla daimi diş estetiğini bozar.

  7- Süt dişini hazine gibi koruyun:
  Daimi dişlere rehber olan süt dişlerinin vaktinden önce çürümesi ve kaybedilmesi, ağızdaki diş dizisi dengesi ile diş estetiğini bozar. Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara neden olur. Bu yüzden süt dişlerini sallanıp düşünceye kadar korumak gerekir. Süt dişleri çürükse dolgu yapıp ağızda tutmak gerekir. Süt dişi çekilmek zorundaysa çekip, ‘yer tutucu’ dediğimiz apareyi yapıp, altındaki daimi dişin rahatça ve düzgün çıkması sağlanmalı.

  8- Sıcak-Soğuk dişi çatlatır: Aşırı sıcak içeceklerden sonra çok soğuk şeyler içilmesi, dişlerin mine tabakasında çatlaklara neden olur; bu da dişin görüntüsünü bozar ve dişlerde hassasiyet meydana getirir.

  9- Ağız kokusunun ilacı fırçalama:
  Geçmeyen ağız kokuları; kişinin ağzı açmadan konuşmasına ve gülmemesine, bu da ağız yapısının estetiğinin bozulmasına neden olur. Şiddetli ağız kokusu varsa; uyanır uyanmaz dişleri fırçalayıp, kahvaltıdan sonra bir defa daha fırçalayıp işe öyle gidilmeli. Ayrıca gece yanımızda uyuyana saygı açısından mutlaka uyumadan önce dişler fırçalanmalı!

  10- Çocuklara değil yetişkinlere de diş teli:
  Dişlerimiz çapraşıksa, hayatımızın her döneminde, diş teliyle düzeltebiliriz. Ortodonti (tel tedavisi) alanındaki gelişmeler sayesinde; tel tedavisi sadece çocuklara değil, erişkin hastalar için de uygulanabiliyor. Tel tedavisi sayesinde her yaşta düzeltme yapılarak, güzel gözüken dişlere sahip olunabilir.
  ked ked ked ked

 2. #2
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Mesajlar
  1.736
  Konular
  484
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  11- Diş eti hastalıkları estetiği bozar: Diş eti hastalıkları; en az önemsenen, en çok diş kaybına neden olan ve ağız estetiğini bozan hastalıklardır. Diş eti hastalıkları; dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Diş etinin kızarık, şiş ve ödemli görünmesine neden olduğu için diş estetiğini de olumsuz etkiler. Düzenli
  hekim kontrolleriyle ve gerekliyse diş taşları temizletilerek kontrol altında tutulabilir.

  12- Estetik için seçenek çok:
  Ağzın gülme hattındaki estetiği yeniden sağlamak için beyaz dolgular, altında siyah metal olmayan kaplamalar (zirkonyum) ve laminalar (yaprak diş) en çok tercih edilen tedavi şekilleridir.

  13- Beyazlatmadan korkmayın: Eğer dişler yeterince beyaz değilse, beyazlatma (bleaching) denilen kimyasal bir yöntemle dişler rahatlıkla beyazlatılabilir. Beyazlatma; normal diş rengini daha da açmak için yapılır. Beyazlatmayı yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanın hiçbir yan etkisi yoktur

  14- Sağlam dişi korumanın yolu implant: Kaybedilen dişler nedeniyle estetiğimiz bozulmuşsa, bunları en uygun olarak diş implantı yaptırarak estetiğimizi yeniden kazanabiliriz. İmplant; eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri olarak tanımlanabilir. Doğal dişlere en doğru alternatif olan diş implantlarının en büyük avantajı, bitişik dişlerin kesilmemesidir. İmplantlar sayesinde hem sağlam dişlerinizi korumuş olursunuz, hem de doğal bir gülümsemeye sahip olursunuz.

  15- Kalp ve şeker kontrol altında olmalı: Kalp ve şeker hastalığı olanlar; hastalıkları kontrol altındaysa ve uygun çene kemiğine sahiplerse her yaşta diş implantı yaptırarak estetiklerine kavuşabilirler. İmplant; sadece büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve kontrol altında olmayan kalp ve şeker hastalığı durumlarında yapılmaz.

  16- Protezler tutmuyorsa implant: Alt ve üst çene hareketli damak kullananlar; protezleri devamlı hareket ediyorsa, düzgünce tutmuyorsa, rahat gülemiyor ve yemek yiyemiyorlarsa, bu hastalar diş implantı yaptırabilir. Böylece tüm bu sıkıntılardan kurtulabilir ve özgüven ile estetiğe kavuşabilirler.

  17- Hamilelikte de diş tedavisi yapılır:
  Acil olan diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir. Gerekirse kadın doğum doktoru ile konsültasyon yapılabilir. Hamilelik sırasında çektiğiz diş ağrısının hamileliğe yan etkisi, diş tedavisinden kat kat daha fazladır.

  18- Yirmilik dişinizden kurtulun:
  Tam çıkamamış ve sürekli iltihaplanan yirmi yaş dişlerinizi mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Bu dişler, diğer dişleri iterek özellikle ön bölge dişlerde çapraşıklığa neden olup diş estetiğini bozabilirler. Gömülü kaldıkları için iltihaplanmalara, kistlere ve dişlerde eğriliklere neden olurlar. Ağız sağlığında birçok probleme neden olan yirmilik dişlerden küçük bir operasyonla kurtulmak mümkün. Çekilen 20 yaş
  dişlerinin yerine protez diş yaptırmaya gerek yoktur.

  19- Diş gıcırdatma dişleri aşındırıyor:
  Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı varsa, mutlaka tedavi etme yoluna gidilmeli. Yoksa dişlerde aşınmalar oluşur ve ön bölge dişlerinin boyunun kısalmasına neden olur ki bu da diş görüntüsünü ve sağlığını bozar.

  20- Önce diş hekimi koltuğu sonra nikah masası: Evlenmeden önce mutlaka diş hekimi kontrolünden geçip, diş tedavilerini yaptırıp, dişler temizletilmeli. Böylece düğünde dişler ışıl ışıl parıldar, ömür boyu saklanacak düğün fotoğraflarına rahatlıkla gülümserken, dişler daha güzel ve estetik görünür.
  ked ked ked ked

 3. #3
  Üyelik tarihi
  08.06.2010
  Mesajlar
  68
  Konular
  14
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Paylaşım için saol…

 4. #4
  Üyelik tarihi
  19.03.2012
  Mesajlar
  37
  Konular
  5
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  plsım için teşekkürler..

 5. #5
  Üyelik tarihi
  06.09.2012
  Mesajlar
  3
  Konular
  2
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  bir süredir azı dişimden sıkıntım var. Bir kaç doktora gitmiştim zamanında. Ama son gittiğim doktor çok önemli bir duurm yok dedi gönderdi beni. FAkat şimdi sol tarafla hiç yemek yiyemiyorum. Canım çok yanıyor, doktora gitmeye de korkuyorum acıkcası. Acıyor mu diye tık tık vuracak..... Yukarıda ki bilgiler faydalı içeriklerden oluşmuş, teşekkürler. Bunları okudukca kendi dişimden dert yanasım geldi., )

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0