Estetik cerrahi ,doğuştan olan kusurları düzeltmeyi,zamanla yaşlılığın neden olduğu istenmeyen oluşumları yapılandırmayı ve vücut yapılarının birbiri ile olan uyumluluğunu sağlamayı amaç edinmiştir. Estetik operasyonlar ile ilgili doğru olarak bilinen çoğu bilgi aslında düşünülenin tam tersi ya da düşünülenden farklı olabilir.

1. Estetik operasyon sonrası iz kalır mı?
Estetik operasyonlar cerrahi işlemler olduğundan dolayı sonrasında kalacak olan iz daha ince daha belirsiz ve daha estetik olacağı gibi vucudun kıvrım bölgelerine saklanacak şekilde özenle seçilir. Bu nedenle biz plastik cerrahlar karda yürürüz ama izimizi belli etmeyiz.

2. Liposuction yöntemi ile fazla kilolarımdan kurtulur muyum?
Liposuction, bir zayıflatma ameliyatı değil, vücudu yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Yağların yoğun olarak biriktiği bölgelere uygulanır. Liposuction, düşünüldüğü gibi şişmanlık tedavisinde uygulanan bir yöntem değil aksine bölgesel sorunları düzeltme için tasarlanmış bir ameliyatdır.

3. Benler alınırsa kanser oluşur mu?
Ben’ ler alındı diye kişi kanser olmaz . Alınmayı gerektiren durumların varlığında ;lezyonun çapının hızla artması, kaşınmayan bir nevüsün kaşınmaya başlaması kanaması ve renk değiştirmesi gibi ,nevüsler alınmazsa o zaman kanser gelişme riskini akıldan çıkarmamak gerekir, bu koşullarda nevüsler cilt kanserinden korunma amaçlı plastik cerrahlar tarafından alınmalıdır.Aynı zamanda Estetik cerrahi uzmanı tarafından tehlikeli görülmeyen ancak estetik kusur oluşturan benlerin alınmasında da kişi açısından herhangi bir risk yoktur.

4. Estetikte en iyi sonucu en yeni yöntemler mi verir?
Estetik cerrahide teknoloji her geçen gün yenilenmekte ve gelişmektedir. İdeal olan yöntemi bulabilmek adına sürekli yeni yöntemler denenmektedir. Bunun yanısıra aynı teknik ve yöntemler farklı isimle piyasaya sürülüp farklı ve yeni yöntem algısı yaratabilmektedir.bu nedenlerle yeni yöntemlerin en iyi yöntem olduğu anlamını çıkaramayız.Plastik cerrahi de geçerliliğini sürdüren yöntemlerin en iyi yöntemler olduğunu düşünmek daha doğru bir düşünce olur.

5. Botox uygulaması ile mimikler kaybolur mu?
Kişiye en uygun dozda uygulanan botox uygulamasında böyle bir durum söz konusu değildir ve iyi uygulandığı takdirde kişinin böyle bir estetik işlem geçirdiği dahi anlaşılmaz.

6. Silikonlu protez ile bebek emzirmek sakıncalı mıdır?
Çoğu kadın silikon ile meme büyütme ameliyatını doğumdan sonraya erteler. Slikon jel dolu protezler herhangi hastalığa sebebiyet vermezler sanıldığının aksine ne anneye ne de bebeğe zarar verecek bir etkisi olmaz. Bu sebeple silikon protez ile meme büyütme ameliyatından sonra bebek emzirmek konusunda herhangi bir sakınca söz konusu değildir.

Op Dr Belma Sahin
Op. Dr. Belma Şahin - Estetik ve Plastik Cerrahi