SON ÜÇ AY

UYKUSUZLUK PİK YAPABİLİR

Uykusuzluk, gebeliğin en belirgin olduğu zamanlarda; yani son üç ayda gebelerin yüzde 75’ini etkileyebiliyor. Yorgun olmanıza rağmen uykuya dalmakta veya uyumaya devam etmekte sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yeni bebeğiniz için endişeli, telaşlı, korkulu ya da sadece heyecanlı olabilirsiniz ve bu aktif duygular, yatma zamanınızda beyninizin istirahate geçmesini zorlaştırır. Ayrıca fiziksel olarak rahatsızlıklarınız da olabilir; sırt ağrısı, bacak krampları, huzursuz bacaklar, hassas memeler ya da karnınızdaki minik canlının tepinmeleri gibi…

Veya çok canlı rüyalar görüyor ve rüya geçişlerinde uyanıyor olabilirsiniz…

Ve pek tabii, tuvalet sizi sık sık çağırıyor olabilir…

MİDE YANMASI
Gebelikte yavaşlayan mide-barsak sistemi geçişi ve gevşeyen yemek borusu alt kısmı-mide bağlantısı yüzünden zaten reflüye eğilim vardır, bir de bir şeyler yiyip içtikten kısa süre sonra yatılınca, mide yanması hayatınızı cehenneme çevirebilir. Ağzınıza acı su gelmesi gibi bariz de olabilir, sebebini anlayamadığınız göğüs kafesinin ortasında bir yangı şeklinde de…

Açlık hissi varken uyumak veya yatmadan önce tatlı, çikolata, çok şekerli meyvelerden yemenin yanı sıra; meyve suyu, ballı veya tatlı sütler içmek, o anda size çok cazip gelen şeyler olsa da sebep oldukları ani kan şekeri değişikliğiyle sizi, bebeğinizi veya her ikinizi de gece ortasında çok rahatsız edip uyandırabilir. Bu gibi durumları siz müstakbel anneler “bebeğimin canı tatlı istiyor, geceleri beni uyandırıyor” gibi yorumluyor olabilirsiniz ama durum aslında sadece hipoglisemiden kaynaklanmakta.

Uykusuzluk her ne kadar çok can sıkıcı, sinir bozucu olsa da gebeye veya bebeğe direkt zararı olduğunu gösteren bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Yine de gebelikte obstrüktif uyku apnesinin tansiyonu yükseltip ‘preeklampsi’ dediğimiz gebelik zehirlenmesi tablosunu tetikleyebileceğini gösteren vaka sunumları var.

TEDAVİ
Endişelenmeyin. Korkacak hiç bir şey yok. Hatta bazen bütün korku ve endişeyi yok etmek tekrar uyuyabilmenizi sağlamaya yetecektir.

Duygusal sorunları temizleyin: Eğer endişeleriniz varsa onları gündüz bir arkadaş, partner veya bir profesyonelle çözmeye çalışın veya bu sorunları yazın. Yatakta bunları düşünmeyin.

Akşam yemeğinizde acele etmeyin, yavaş yavaş, zevk alarak yiyin yemeğinizi ve yatma saatinize de çok yakın olmasın ki mide yanması ve reflü sizi gece boyunca rahatsız etmesin.

Kahve ve çikolatadan akşamüzeri ve gece uzak durun. Yatmadan önce acıktıysanız veya akşam yemeğinizin üzerinden çok geçtiyse tam tahıllı bir dilim kek ve ılık süt veya bir parça peynir 5-6 kuru kayısı sabah kahvaltısına kadar sizi tok tutup uyuyabilmenizi sağlayacaktır.

Sıvı alımını yatmadan iki saat önce kesin ki tuvalete kalkmak uykunuzu bölmesin.

Egzersiz iyi gelir. Gebelikte egzersiz programlarından birini uygulayabilirsiniz; tabii ki uykudan hemen önce değil! Aksi takdirde spor sonrası coşku sizi cin gibi uyanık yapabilir.

Bir yatak zamanı ritüeliniz olsun. Her gece aynı saatte uyuyup sabah aynı saatte uyanın. Yatmadan önce ya bir kitap okuyun, müzik dinleyin veya televizyon seyredin.

Kendinizi rahatlatın. Sıcak bir duş, bir bardak ıhlamur veya eşinizin yapacağı rahatlatıcı bir masaj harika olur.

Ortamınızı kendinize uygun hale getirin. Bulunduğunuz ortam rahat değilse uyuyamazsınız. Yatak odanız çok mu soğuk veya sauna gibi sıcak mı?

Kaynak: MOTHER & BABY Dergisi/ Aralık / 2015 / Sayfa: 39
Gebelikte Uykusuzluk