Her kadının az da olsa bilgisinin olduğu, çoğu kadının ise makyaj çantasından eksik etmediği kapatıcı pudra aynı şey değildir tabi ki ve aynı işlev için de kullanılmaz.

Makyajınızdaki en önemli şey elbette cildinizdir ve makyaj yapmaya cildinizden başlarsınız. Cildinizdeki lekeleri kapatabilmeniz makyajınızın kusursuz sizin de mükemmel görünmeniz için şarttır. Bu yüzden eğer cildiniz fondötenle kapatılamayacak kadar lekeli ise veya sivilceleriniz varsa çantanıza bir kapatıcı eklemelisiniz. Çünkü kapatıcının lekeleri kapatabilme kapasitesi fondötene göre daha yüksektir ve fondöten cildin her tarafına uygulanırken kapatıcı sadece sorunlu olan kısma uygulanır. Mesela sivilcelerin üstüne veya gözünün alt kısmında oluşan göz torbalarınıza uygulayabilirsiniz.

Pudranın kullanım alanı ise çok başkadır. Daha çok makyajın sonunda cildi matlaştırma veya cilde pürüzsüzleştirme amaçlı kullanılan pudra bazen de makyajı sabitleme amaçlı kullanılır. Pudra çeşitleri toz pudra ve kompakt pudra olarak ikiye ayrılır.

Toz pudra cilde makyaj süngeri ile uygulanır. Kompakt pudra ise pudra fırçası ile sürülebilir. Her ikisi de tüm cilde uygulanabileceği gibi T bölgesi denen kısma da uygulanabilir. Toz pudrada süngeri batırıp direk cildinize sürebilirsiniz ancak süngerin biz dezavantajı vardır ki yaptığınız makyajın bir kısmını sünger emebilir. Kompakt pudrada ise fırça pudraya batırılır ve fazlalığı atmak için sallanır. Daha sonra önce T bölgesinden ve cildinizin parlayan kısımlarından başlanarak cildinize uygulanır.