Mücevher seçiminde en çok tercih edilen değerli madenlerin başında gelen altın sadece süs eşyası olarak değil, aynı zamanda en çok rağbet edilen yatırım araçlarından biri olarak da öne çıkıyor. Bunda enflasyona ve ekonomik koşullara karşı altının değerini her zaman koruyan bir maden olmasının payı büyük. İster süs amaçlı ister yatırım amaçlı olsun, altın alırken kazancınızı korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktaları bilmenizde fayda var.

Altın alışverişlerinizde önceliği tanıdığınız ve daha önceden alışveriş yaptığınız kuyumculardan yana kullanın.
Altın alırken saflık derecesini, gram ağırlığını ve tasarımını göz önünde bulundurun.
Saf altın mücevher olarak kullanılmak için çok yumuşak olduğundan genellikle takılarda gümüş, nikel, çinko ve bakır gibi bazı metal alaşımları ile karıştırılır. Bu nedenle özellikle altın takı satın alırken iç kısmında basılı olan saflık ayarını mutlaka kontrol edin. En yaygın olanlar 18, 22 ve 24 ayar altınlardır. Ayar numarası yükseldikçe altının saflık derecesi artar tek taş pırlanta yüzük gibi modellerde taş daha önemli oluyor.
Altının renk olarak da birkaç çeşidi mevcut; piyasada sarı altın dışında beyaz ve pembe altın da bulunuyor. Bu renkler de altının diğer metallerle birleşmesi ile elde ediliyor. Örneğin gümüş ile karıştığında beyaz altın, bakır ile karıştırıldığında ise pembe altın ile sonuçlanıyor.Bunların dışındaki altın tektaş yüzük modelleri ve taşlı diğer modeller mevcut.
Altının değeri ve fiyatı, saflık derecesine ve geçirdiği işçiliğe göre değişiyor. Bu şekilde altın alışverişlerinizi yapabilirsiniz.