Saçınızın sağlığı, aslında hayatınızın ne kadar sağlıklı olduğunun da bir yansımasıdır. Genetik özelliklerinizin zararlı etkileri olabilir, fakat sağlıklı bir hayat tarzı ile bu etkilerin daha kötü koşullara dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Saçlarınıza iyi bakmak, vücudunuzun herhangi bir tarafına iyi bakmak kadar önemlidir. Saçlarınız çoğu zaman kirlilik ve kimyasal ürünlere maruz kaldığı için fazladan bir bakıma ihtiyaç duyar.Şampuanızı kaliteli ve saç tipinize uygun seçmelisiniz.Benim tercihim kerastase şampuan.Şimdi size bunların yanında birkaç doğal bakım önerisinde bulunacağım.

1.Sıcak suya dikkat!

Çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamaktan kaçının. Sıcak su ile yıkadığınızda daha güzel temizlenir diye düşünebilirsiniz ama bu yanlıştır. Aşırı sıcak su ile yıkanan saçlar daha çabuk kırılırlar ve daha kuru olurlar. Her zaman ılık ama soğuk olmayan su kullanın.

2.Zeytinyağı

Sadece saç tellerini yumuşatmakla kalmayan zeytinyağı aynı zamanda saç derisine de oldukça faydalıdır. Yıpranmış ve kolay kırılan saçların bakımı konusunda mucizevi bir ilaçtır. Doğal saç bakımı olup evde kolayca uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı ile yapılan saç bakımı veya saç maskesi aynı zamanda saça parlak bir görünüm kazandırarak saçın ışıl ışıl parlamasını da sağlar. Artık kuruyan saç köklerinin yeniden canlanmasını ve saçları yumuşatarak daha hızlı ve basit şekil almasını da sağlar.

Zeytinyağı ile saç bakımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen “Zeytinyağı ile saç bakımı” adlı konumuza bakınız.

3.Sirke

Saçlarınız güzel görünümünü kaybetmişse eğer, buna en iyi doğal çözüm sirkedir. Uzun süre güneş altında kaldıktan sonra zarar gören saçlar içinde sirke en iyi yöntemlerden birisidir. Bir yemek kaşığı elma sirkesi, iki yemek kaşığı zeytin yağı, üç adet yumurta beyazını güzelce karıştırın. Bu karışımla saçlarınıza yarım saat süresince masaj yapın. Sonra bir şampuan ile güzelce yıkayarak durulayın.

4.Yumurta

Saçlarımızın daha güçlü, daha sağlam olabilmeleri için proteine ihtiyacı vardır. Protein yönünden zengin olan yumurta ile bakım yapmak ise saçların bu ihtiyacını iyi düzeyde karşılayacaktır. Bir adet yumurta ve iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırarak bu karışımlar saçlarınıza on beş dakika süresince masaj yapın. Sonrada güzelce durulayın.

Elma sirkesi

Hareketli ve canlı saçlar için, bir ölçü ılık su ile bir ölçü elma sirkesini karıştırıp saçlarınıza sürün. 5 dakika bekledikten sonra sirke kokusu gidene kadar iyice durulayın.

Karbonat

3 yemek kaşığı karbonat ile biraz suyu karıştırın ve saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışımla birlikte durulayın. Son durulamayı yapmadan önce 5 dakika bekleyin. Bu uygulama ile, saçlarınızda biriken saç ürünü ve şampuan fazlalıklarından kurtulacaksınız.

Hintyağı
Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelir.

Kakao yağı
Koyu renk saçlı kişilerin uygulayabileceği bir başka bakım yöntemi ise aşağıda anlatılan bu karışımdır. İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabın içinde eritin. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardından saçınızı yıkayıp durulayın. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.