Yaklaşık olarak 1 çay bardağı zeytinyağı, yapacağınız maske için yeterli olacaktır.Zeytinyağını saçınız için kullanmadan önce ısıtmanız önemlidir. Bu nedenle ilk iş olarak zeytinyağını bir kaba alıp ısınması için ocağa koyun. Bu süreçte kısık ateşte ılıttığınız yağı yakmamaya özen göstermelisiniz.
10 dakika kadar kısık ateşte durarak ılık kıvama gelen zeytinyağını bir kaba aldıktan sonra yarım limonun suyunu zeytinyağının içine sıkın ve karıştırın. Bu karışımın içine 2 tatlı kaşığı kadar da bal ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Eklenen bal, limonun asidik etkisini kırarak saçı kurutmasına engel olacaktır.


Toplam 3 malzemeden oluşan bu basit karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Özellikle saç dipleriniz kuruysa masaja saç diplerinizden başlamanız maskenin saç diplerini iyice nemlendirmesini sağlar. Maskeyi tüm saçınıza uyguladıktan sonra 15 dakika öylece bekleyin. 15 dakikanın ardından saçlarınızdan tüm malzemeler arınacak şekilde durulayın; hemen ardından da her zaman kullandığınız şampuandan az miktarda kullanarak rutin bakımınızı tamamlayın.
Bu maskeyi iki haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Daha sık yapmamanız önerilir çünkü limonun da etkisiyle saçlarınız yıpranmaya maruz kalabilir.
Zeytinyağı maskesi düzenli uygulandığı zaman, saçlara hem yumuşaklık ve hem de nem kazandırır. Ayrıca saçların gürleşmesinde de rolü vardır.