Gelelim sıcak havalarda uyuma konusuna... evet son dönemlerde istanbulda aşırı bir nem hakim, öyle ki resmen nefes alınmıyor ve dolayısıyla da hiçbir şekilde uyunmuyor... ben de hem uyuyamıyorum hem de uykusuz uykusuz işe gittiğim için verimliliğim tamamen düşüyor... neyse bu nedenle de biraz baktım ettim internetten nasıl uyunabilir diye, bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyorum, evet buyrunuz...

Gürültü: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.
Alkollü içkiler: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.
Yatmadan önce sıcak bir duş: Yatmadan önce duş almak da uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Uzmanlara göre duş, ılık ya da soğuk değil sıcak olmalı. Nedeni ise şu: Vücut sıcaklığının oda sıcaklığından yüksek olması, vücut ısısı oda sıcaklığına doğru düşüş gösterirken uykuya dalmanızı da kolaylaştırıyormuş.
Rahat bir yastık: Yastığın rahatlığı bile inanılmaz önemli. Yastığınızı bu tip havalar için özellikle satın alabilirsiniz. Benim size önerim rahatlığını her an arayacağınız kaz tüyü yastık modelleridir.
Sıvı tüketimi: Yatmadan önce ideal miktarda su veya gazsız içeceklerden tüketmeye özen gösterin. Öyle ki vücudunuz uykuda susuz kaldığı zaman sizi daha da rahatsız edecektir.
Klima yerine pencere: Klimayı elbette kullanın ancak uyku sırasında klimayı açık bırakmayın. Bunun yerine yatmadan 15 dk önce klimanızı kapatıp onun yerine pencerelerinizi açmayı ve içeriye temiz hava doldurmayı deneyin.
Yorgan: Evet yanlış duymadınız... kışlık yorgan değil elbet, malzemesi sayesinde oldukça ferah tutma özelliğine sahip yorganlar var, mevsimlik olarak onları tercih edebilirsiniz.