2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Selülit Sorunlar & Çözümleri kategorisindeki Varis Nasıl Bir Hastalıktır isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üyelik tarihi
  07.09.2012
  Mesajlar
  8
  Konular
  7
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Varis Nasıl Bir Hastalıktır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Varis Öğretmen hastalığı olarak bilinsede aksine daha çok bayanlarda görülen bir hastalık olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ve hasta kontrolleri sonucu saptanmıştır. Varisin özellikle bayanlarda sık görülme nedeni olarak ise bayanlardaki hormonel sorunlar ve doğumsal faaliyetlerden kaynaklı olarak gebelik esnasında kaynaklanan varisler ve doğum sonrası meydana gelen varis hastalığı olarak bilinmektedir.

  Varis, toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. En sık bacaklarda görülür. Erişkinlerde yüzde 15 oranında bulunur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.Toplardamarların genişlemesi varis olarak adlandırılır. Varis terimi sıklıkla bacaklardaki varisleri belirtmek için kullanılırsa da, vücudun öteki bölgelerinde de görülebilir. Bizim bahsedeceğimiz, bacaklardaki varislerdir.

  Bacak varisleri:Bacak varisleri, yüzeysel toplardamarlarda ortaya çıkar. Bacak toplardamarlarındaki kan dolaşımında yavaşlamaya neden olur. Buna bağlı olarak damar içinde basınç artışı görülür.

  Hastalığı belirleyen etkenler
  Varisin nedenini tahmin etmek pek güç değildir. Toplardamarlar bacaklardaki kirli kanı yukarıya yani kalbe taşıyan damarlardır. Bu geri dönüşü zorlayan zamanlarda ya da bacaklara fazla yük bindiği durumlarda söz konusu geri dönüş fonksiyonu aksamakta, damarlar genişlemeye başlamaktadır. Özellikle toplardamarlar içinde bulunan kapakçıklar bozularak, geri dönüşü bulunmayan yani tıbbi tedavisi mümkün olmayan bir süreç başlatmaktadır.

  Nedenleri

  Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, varis oluşumunda şu nedenlerin rol oynadığı belirtilmektedir.
  Yaş: Yaş ilerledikçe özellikle 40 yaşın üzerinde, toplardamarların ve kapakçıklarının zayıflamasına bağlı olarak daha sık varis görülür.


  Cins: Kadınlarda, kadının alt karın içi organlarının ve toplardamarlarının yapısı ve adet sırasında kanın geri dönüşündeki artış gibi nedenlerle daha sık görülmektedir.

  Kalıtım: Varisli anne yada babanın çocuğunda varis görülmesi olasılığı yüksektir. Bu toplardamarın doğumsal olarak zayıf geliştiğini düşündürmektedir.

  Gebelik: Gebeliğin özellikle ilk aylarında ortaya çıkmaktadır. Bunun kesin nedeni izah edilememekle birlikte, oluşan hormonal değişiklikler ve ana rahminin büyümesi ile kanın toplardamarlardan aşırı geri dönüşü ve o bölgede göllenmesi, sonucu olabileceği söylenmektedir.

  Şişmanlık: Şişman insanlarda karın içi basıncın fazla oluşu ve bunun toplardamarlar üzerine yaptığı baskı nedeniyle eğer kişisel bir yatkınlıkda varsa varis görülme olasılığı sıktır.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  22.05.2014
  Mesajlar
  4
  Konular
  0
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  Kiraz arkadaşlar kiraz çok iyi geliyor. Bol bol tüketin ayakta da çok kalmamaya özen gösterin. Öptüm

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0