Türkiye’deki gençler son zamanlarda vücut geliştirmeyle yakından ilgilenmeye başladı. Onları teşvik etmek amacıyla, vücut geliştirme kulüpleri ve kuruluşları yarışlar düzenlemeye, üyelik indirimleri vermeye ve vücut geliştirmek isteyen gençler için beslenme programları sunmaya başladı.

İlk atmanız gereken temel adım, vücut geliştirme sürecine dahil olan en önemli temel kavramı anlamaya çalışmak: Beslenme. Genç yaşta vücut geliştirmeye başlayan bir kişi her gün yediklerine ekstra dikkat etmek zorunda. Aldığı her gıda, vücudun kas gelişimini tamamlamalı.

Protein alımının artırılması, vücut geliştiren bir gencin kas miktarını artırması için önerilebilecek en iyi yöntem olabilir. Uzmanlar, vücut geliştiren bir gencin vücut ağırlığının her bir poundu (450 gr) için bir gram protein alınmasını öneriyor.
Ayçekirdeği, besleyici, lezzetli ve uygun bir atıştırmalık. Hem kabuklu hem de kabuksuz satılan ayçekirdeği çiğ veya kavrulmuş halde tüketilebilir ve hafif, fındık/ceviz tadında, kıtır ve doyurucu özelliğe sahip. Yüksek protein düzeyleri, esansiyel yağ asitleri, mineraller ve vitaminler ayçekirdeğini vücut geliştiriciler için ideal bir yiyecek yapıyor.
Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veri Tabanına göre, çeyrek kahve fincanı miktarında ayçekirdeği 6.19 gram gibi önemli miktarda protein içeriyor, bu ise kas kütlesinin artırılması ve kas tonunun iyileştirilmesi için gerekli. Ayçekirdeği, aynı zamanda önemli bir lif kaynağı da, bu sayede atık ürünleri vücuttan atma sürecini hızlandırmaya yardımcı oluyor. Bir çeyrek kahve fincanında var olan 186 kalori, önemli sayıda beslenme faydaları dikkate alındığında makul bir yatırım.
E Vitamini
Ayçekirdeği, E vitamini açısından zengin olup bir çeyrek kahve fincanında tokoferoller şeklinde 8.35 mg E vitamini bulunuyor. E vitamini serbest radikallerin tahrip edici etkisini durdurarak hücre zarının zarar görmesini engelliyor ve enflamasyonu önlemeye yardımcı olurken antrenman sonrası iyileşme sürecini hızlandırıyor olabilir. Ayrıca, kalbi koruyucu etkileri de var. Bodybuilding.com, kabuklu kuruyemiş ve tohumlar gibi gıdalardan bir günde en az 15 gram E vitamini alınmasını tavsiye ediyor.
Linoleik Asid
Ayçekirdeği, yağ açısından zengin olup 32 gramlık bir porsiyonda veya bir çeyrek kahve fincanı ayçekirdeğinde 15.94 g yağ bulunuyor. Ayçekirdeği aynı zamanda kas dokularının oluşturulması, onarılması ve korunmasındaki rolü sayesinde vücut geliştiriciler için özellikle faydalı olan esansiyel omega-6 ya asidi olan linoleik asit açısından da zengin. Linoleik asid, vücutta gamma-linoleik asit üretir ve bu da enflamatuvar yanıtın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
Vitaminler ve Mineraller
USDA’ya göre, bir çeyrek kahve fincanı ayçekirdeği 41 mg magnezyum içeriyor ki magnezyum da sağlıklı kemik oluşumu ve enerji üretimindeki rolü sayesinde vücut geliştiriciler için hayati öneme sahip. Aynı şekilde bir çeyrek kahve fincanı ay çekirdeği yine 25.4 gram selenyum içeriyor, selenyum ise eser bir mineraldir ve kas kütlesinin artırılması ve kas tonunun iyileştirilmesi için gerekli bir antioksidandır.