Tayland gezi rehberi

Koh Samui
Koh Samui’de biz 2 tam gün geçirdik. Samui’de denize girilecek en güzel yeri uzun araştırmalarım sonunda Silver Beach olarak bulmuştum ve o koydaki otellerden Crystal Bay’de konaklamıştık. Deniz her daim dalgasız ve sakin olması sebebiyle enfesti. Otelde deniz manzarasına karşı masaj yaptırabileceğiniz bir alan da mevcut. Biz ilk günümüzü yol yorgunluğumuzu atmak, dinlenmek için kumsalda ve masaj yaparak geçirdik. İkinci gün ise motorumuza atlayıp, ilk durağımız olan Namuang Park’a gittik. Burası adanın güneyinde yer alıyor ve genelde tüm gün süren tur paketleri satıyorlar ancak biz tüm günümüzü turla bloke etmek istemediğimiz için sadece fil safarisini aldık. Kişi başı 700 THB gibi bir ücret ödedik. Ortam çok güzel ve sakin, ağaçlar içinde bir park. Beklerken bir şeyler atıştırabileceğiniz bir büfe de mevcut. Turu biten filler insanların beklediği alana geliyorlar. 50 THB’a satılan bir sepet dolusu meyvelerden iki sepet alıp filleri besledik. Ben biraz korktuğumu itiraf etmeliyim ama yine de kafalarını okşamayı başarmıştım. Fil eğitmeni gezerken sürekli sizin fotoğrafınızı da çekiyor. Tur yaklaşık yarım saat sürüyor.

Sonraki durağımız yavru kaplan besleme aktivitesi oldu. Bu sefer yine adanın güney kısmında yer alan Samui Aquarium and Tiger Zoo’ya gittik. 2 kişilik yavru kaplan besleme ve büyük kaplanın kafesine girme toplamda 1.200 THB tuttu. Her şey o kadar hızlı oldu ve bitti ki. Yavru kaplan biberonu anında bitirdi ve sonrasında götürdüler zaten. Phuket’te yeterli zamanımız olsaydı kaplan sevme ve zaman geçirme için tercihim Tiger Kingdom olacaktı ancak biz Phuket’te bir gece konakladığımız için zamanımız kısıtlı olduğundan o aktiviteyi Samui adasında yapmayı tercih ettik. Tiger Kingdom’da 15 dakika kadar yavru kaplanlarla oynayabilmek daha cazip gelmişti bana. Benden sonra bu turu yapan arkadaşlarım çok mutlu ayrılmışlar Tiger Kingdom’dan.

Genelde ulaşımla ilgili biletleri tatilden önce alırız ama Koh Samui – Koh Tao arasındaki feribot ile 1.5-2 saat arasında süren turun biletlerini son gün otelden ayarladık. Feribot bir yön 600 THB tuttu. Sizi limana götürecek yine aynı acentanın transfer ücreti ise 150 THB tutmuştu. Siz sadece bileti alıyorsunuz ve gerisini onlar hallediyor. Samui adasına elveda dedikten sonra yeni maceramız Koh Tao adasına doğru yola çıktık.

Koh Tao
Limana varınca tur şirketi hangi adaya gideceğinize göre üzerinize değişik renkte stickerlar yapıştırıyor. Feribot önce Koh Phangan’a uğradı, ardından Nang Yuan’a ve son olarak da Koh Tao’ya geldi.

Koh Tao Koh Samui’den oldukça farklı konseptte bir ada. Kısaca özetlemek gerekirse Koh Samui lüks resortları da bulabileceğiniz bir balayı adası iken Koh Phangan parti adası olarak geçiyor. Koh Tao ise Koh Phangan’la birlikte dalış ve su altı meraklıları için cennet bir ada. Biz burada 3 gün kalarak en çok zamanı bu adaya ayırmakla ne kadar doğru bir şey yaptığımızı gidince daha iyi anladık.

Bu adada gezerken dikkatimizi çeken başka bir konu ise etrafta kolu bacağı sargılı hatta alçılı kişilerin geziyor oluşuydu. Bizim de başımıza gelince sonradan anladık ki adada yollar çok kötü olduğu için çok fazla motor kazası oluyor.

Freedom Beach
Adada genelde saçları rastalı, sırt çantalı gezginlerin olduğu bir popülasyon mevcut. Gittiğimiz ilk gün biz yine motor kiralayıp, gitmeden haritadan işaretlediğimiz Freedom Beach’in yolunu tuttuk. Freedom Beach hem yolu hem de bulması biraz meşakkatli bir kumsal. Manzara, denizin turkuaz rengi muhteşem ancak bir problem var suyun altı deniz hıyarı kaynıyor. Ağaç altında biraz dinlendikten sonra motorumuza atlayıp bir diğer koyun yolunu tutuyoruz.

Aow Leuk
Koh Tao demek benim için Aow Leuk demek. Yine uzun araştırmalarım sonrası edindiğim bilgiye göre Tao’da denizin mercan ve canlı çeşitliliği bakımından en zengin olan koyu burası. Tepeden önce asfalt sonra toprak olan bir yoldan motor ile aşağı iniyoruz ve hemen denize atıyoruz kendimizi. Suya girdiğim an hala çok net olarak aklımda. Tayland’da en unutamadığım anlardan birisini yaşıyorum. Denizde sıfır dalga var. Denizin dibi kum ama suda en ufak çamurlaşma yok. Su inanılmaz berrak. Yerde iğne olsa görürüm o derece berrak.. Ve bir süre sonra kendimden geçip çılgınlar gibi bağırmaya başlıyorum gopro’yu istiyorum çünkü denizin dibinde yavru köpekbalıkları var ancak küçük çocuklar vs hep suda, herkes gayet normal hayatına devam ediyor belki de onlar sabahtan beri oradalar ben hayatımda ilk defa köpekbalığı görmenin heyecanı içerisindeyim. Tao’ya gelmeden evvel yavru köpekbalığı olan koylara gitmem derken suya girmemin ikinci dakikasında onları kovalıyorum. Zaten çok küçükler ve de kaçıyorlar. Sonra bu koyun iki tarafındaki mercan,resif ve balıkları şnorkelle izlemeye başlıyoruz. Ben gerçeklik duygumu yitiriyorum. Aralıksız iki saat buruş buruş olana kadar izliyoruz denizin altını. Bir akvaryum yaptığınızı hayal edin içini en renkli balıklarla siz dolduruyorsunuz. İşte denizin içi bu şekilde. Görmediğim renkte balık kalmadı. Kocaman balıklar.. pembe, turkuaz, yeşil, zebra, mavi ,sarı,mor, yeşil balıklar, vatozlar ve o rengarenk kayalıklar. Ben adada bir gün dalış yapmayı düşünüyordum aslında ama hemen aşağımızda yüzen dalgıçları görünce vazgeçtim. Su o kadar berrak ki zaten her şeyi şnorkelle görme mesafenizde.


Gürcistan gezi rehberi

Tiflis
Bir efsaneden ismini alan Gürcistan başkenti Tiflis, ülkede en fazla turist ağırlayan şehir. Farklı renklerin bir arada güzel durduğunun güzel bir örneği olan şehir nüfusu Gürcü, Rum ve Ermenilerden oluşuyor. Konumu ve tarihiyle de önemli bir yeri olan Tiflis’in belli başlı gezilecek yerleri şöyle:
-Narikala Kalesi
-Barış Köprüsü
-Cuma Camii
-Mtatsminda Park
-St. Trinity Katedrali
-Metekhi Kilisesi
-Kartlis Deda Heykeli
-Rezo Gabriadze Tiyatrosu

Batum

Gürcistan’ın bir diğer önemli şehri olan Batum, kuzeyde Akdeniz iklimini yaşayan, keyifli gece hayatı ve kumsallarıyla ünlü. Ülkemiz için vize zorluğu yaşanmayan ülkelerden biri olması da, şehre ziyaret oranını arttırmış. Gezip görmeye birkaç günün yeteceği Batum’da uğrayabileceğiniz yerleri şöyle derlerdik:
-Medea Heykeli
-Alfabe Kulesi
-Piazza Meydanı
-Astronomik Saat
-Ali ve Nino Sevgi Anıtı