Neu.MORA-Terapi’yi bir çeşit ‘aşılama” olarak açıklayabiliriz. Alışık olduğumuz “maddesel” aşılama kavramından farklı olarak bu tedavide maddenin kendisi değil maddenin elektromanyetik izi kullanılır. Yani vücut sigaranın ya da nikotinin kendisi ile değil kişinin içtiği cins sigaranın frekansı ile aşılanır. Mora cihazının bir tarafında kişinin içtiği sigara dururken diğer tarafında kişi bu sigaradan alınan frekans örneğine tabi tutulur.
Tedavi 45-50 dakika içinde biter, kişi tedavi sırasında ya da tedavinin bitiminde kişi hiçbir şey hissetmez. Ne sigara içme isteği hisseder ne de sigara isteğinin azaldığını hisseder. Herşey “normal” dir ve bu normal hal içinde sigara konusunun olmadığını kişi biraz zaman geçtikten sonra farketmeye başlar. Bu etkilerinden dolayı Neu.MORA-Terapiyi “nötrlemek” olarak da tanımlamak mümkündür. Neu.MORA-Terapi vücuda “normal” hali hatırlatır, nötrleştirir.
Sigara bağımlısı olan bir kişide sigara üzerinden yapılan Neu.MORA-Terapi’nin vücudun sigara ile kurmuş olduğu anormal bağı ortadan kaldırdığını görüyoruz. Yani enerjetik bir seviyede yapılan “ufak uyarı”, sigaraya karşı bağımlılık durumunun ortadan kalkmasınısağlıyor ve vücutkendini sadece isteğin ortadan kalkması anlamında değil daha başka birçok seviyede düzeltmeye başlıyor.
Sigaradan kurtulmak için tek seans genellikle yeterlidir. Seansın sonrasında kişi isteğinin azaldığını genellikle kısa bir süre içinde fark eder ancak esas etki kısa bir zaman içinde ortaya çıkar. Yani birkaç günlük kısa bir süre içinde kişi sigaraya karşı gerçek anlamdanötr hissetmeye başlar. Yani sigara kişi için negatif ya da pozitif bir his yaratmaz hale gelir. Hayatı boyunca hiç sigara içmemiş birisi için sigara fikrinin “anlamsız” olması gibi...
Ne yapılır
Yapılan işlem vücuda düşük frekanslarda (radyo sinyalleri gibi) yayın yapmak gibidir. Bunun için kişinin içtiği sigara örneğine ihtiyaç duyulur. Kişi iki adet sigarayı yarım olarak içer ve küçük cam şişeler içinde verir. Neu.MORA-Terapi bu örnekler üzerinden yapılır. Yani bu sigara örnekleri tedavi sırasında MORA-Terapi cihazının içerisinde bulunur.
Kişi rahat bir koltukta oturur. Vücudunun farklı yerlerine Mora cihazının antenleri konulur. Tedavi başlatılır. Kişi kötü anlamda hiçbir şey hissetmez. Sadece bir rahatlama hali, sakinlik durumu oluşur. Hastalarımız bu sürenin keyif içerisinde geçtiğinden bahseder. 45 dakika sonra tedavi bitirilir ve kişi evine gönderilir.
Neu.MORA-Terapi sonrası kişinin izleminin iyi yapılması çok çok önemlidir. Vücudun bu tedaviye yanıtının nasıl olcağını o anda değerlendirebilmek mümkün değildir. Eğer bu tedavi sonrasında beklenilen etkilerin olmadığı ya da yataerince olmadığı düşünülüyor ise kısa sürekli bir destek terapisinin hemen ertesi gün ya da belki bir iki gün içinde verilebilmesi tedavi etkinliğinin kat kat arttırır.
Tedavinin Etkisi...
Neu.MORA-Terapi vücudun nikotin isteğini net olarak azaltır. Bahsedilen etki psikolojik değildir. Net olarak hissedilebilen açık seçik bir durumdur. Kişiler genellikle; Sigara isteğinin bazen, özellikle ruhsal sıkıntı anlarında geldiğini ancak o sırada vücudun istemediğini çok net hissettiklerini söylerler. Kişi durumunda bir gariplik hisseder ama tanımlayamaz. Birçok kişi bu durumu: Sigara isteği yok ve sigara içme fikri bana hiç iyi gelmiyor ancak sanki bir şey unutmuş gibiyim, bir eksiklik hissediyorum ancak ne olduğunu çıkaramıyorum “ şeklinde ifade ederler.

Tedavinin aslında vücudun nikotine olan tanışık olma durumunu ortadan kaldırdığını ve vücudu nötrlediğinisöyleyebiliriz. Tedavi sonrasında vücut nikotini ve yarattığı etkilerini unutuyor gibi durmaktadır. Kişi eski psikolojik alışkanlığıyla sigara içmeye kalksa vücut sigara dumanına tepki verir. Kişi bir ya da iki nefesin sonrasında otomatikman sigarayı söndürme eğilimindedir. Bildiği tad olmadığını ve anlamsızlaştığını hisseder. Sigara içme davranışı rahatsız edici hale gelmiştir.

Kişinin yanında sigara içildiğinde yani kişi sigara dumanı ile temas ettiğinde, bunun kişide herhangi istek yaratmaması bu tedavinin ayırıcı özelliğidir.

Seans sonrasında vücutta hızlı bir temizlenme olmakta ve bir iki gün içinde bünye sigarayı gerçekte olduğu gibi yani gerek bir zehir olarak algılamakta ve sigara dumanına karşı doğal bir şekilde tepki vermektedir. Yani aslında bu tedaviler ile vücudun nikotin karşı yıllar içinde geliştirmiş olduğu "tolerans" hali ortadan kalkmakta vücut sigara dumanını gerçek haliyle, yani vücuda yabancı bir madde olarak algılamaya başlamaktadır.

Kısaca tedavi sonrasında sigara isteği çok net olarak hissedilebilir şekilde azalmakta, sigaranın dumanına karşı vücutta bir tepki oluşmakta ve giren kişilerin hemen hepsinin söylediği gibi "vücudun sigara istemiyor olması, fiziksel bir istek duymama hali" yaşanmaktadır. Etki -nikotin vücuda tekrar tekrar ve ısrarla tanıtılmadıkça - kalıcıdır.

Dr. Ersal S. Işık
Aile Hekimliği Uzmanı
NEOSANTE Neu.MORA
NEOSANTE: Neu.MORA'nın MERKEZİ, Sigara Bırakma Merkezi, Neu.MORA, MORA-Terapi, Biorezonans, Quantum Response, OZON Tedavileri, MORA-Terapi Merkezi, Dr Ersal S. Işık, Kadıköy[